Köyceğiz Gölü, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında elverişli iklimi, uygun tesisleriyle son yıllarda yurt dışından kano ve kürek takımlarının da tercihi oldu.


Muğla'daki Köyceğiz Gölü, son yıllarda yurt içi ve yurt dışından gelen kano ve kürek takımlarının tercihi oldu. 

Köyceğiz Su Sporları Merkezi'nde, Kano ve Kürek Milli Takımı'nın yanı sıra Fenerbahçe, Şişecam ve Galatasaray'ın kürek takımları ile Almanya ve Sırbistan'dan gelen takımlar da kamp yapıyor.

Sporcular sabahın ilk saatlerinden itibaren Köyceğiz Gölü'nde çalışma yürütürken, günün ilerleyen saatlerinde ise bölgenin tarihi alanlarını, antik kentleri, İztuzu Plajı, Dalyan Kanalı, Sultaniye Kaplıcalarını gezerek dinlenme imkanı buluyor.


Muğla ve ilçelerinde bir taraftan denizde yelken yarışları yapılmaktadır, diğer taraftan sakinliğiyle dikkati çeken Köyceğiz Gölü'nde kano ve kürek takımlarının uzun süre kamp çalışması yürüttüğünü vurguladı.

Yurt içi ve yurt dışından kulüp ve federasyonlar için Muğla ve ilçelerinin uygun iklimi ve tesisleriyle bulunmaz bir yerdir, su sporlarında Köyceğiz'in de önemli olduğuna dikkati çekti.

Göl kıyısındaki su sporları merkezinin son dönemde yenilenerek modern haliyle sporcuların hizmetine sunulmaktadır, bu kapsamda bölgeye son dönemde kamp yapmak için kulüplerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

"Kış mevsiminde bulunmaz bir yer"

Kürek Federasyonu Teknik Kurul Başkanı ve Kürek Milli Takımı Antrenörü Yusuf Hikmet Oktar ise bu işi üst düzeyde yapan ülkelerin kış mevsiminde özellikle Akdeniz kıyısındaki sakin gölleri tercih ettiğini belirterek, "6 yıldır kamp çalışmalarını Köyceğiz'de yapıyoruz. Burası kış mevsiminde bulunmaz bir yer. Uluslararası yarışlardaki başarımız ilerledikçe, madalya aldıkça yabancı kulüpler bize nerede çalıştığımızı soruyor biz de onlara Köyceğiz Gölü'nü söylüyoruz." diye konuştu.

Beraber antrenman yaptıkları bazı ülkelerin bulunduğuna dikkati çeken Oktar, şöyle konuştu:

"Bunların en önemlisi Sırbistan. Almanya'dan Frankfurt'ta milli takıma çok fazla sporcu veren 2 kulüp ile Sırbistan takımları bu yıl kamp için Köyceğiz'e geldi. Yaklaşık 3 hafta burada kamp yaptılar ve çok beğendiler. Onların ülkelerindeki hava şartlarını düşünecek olursak burası onlar için çok uygun şartlar sunuyor. Biz de 6 senedir çok memnunuz."

Oktar, özellikle uzun mesafe kış dönemi kamplarını Köyceğiz Gölü'nde yaptıklarını ve çok iyi sonuçlar aldıklarını anlatarak, bundan sonraki dönemde de aynı yerde kampa devam edeceklerini kaydetti.